I. SUBJECT DESCRIPTION
II. SUBJECT REQUIREMENTS
III. COURSE CURRICULUM
SUBJECT DATA
OBJECTIVES AND LEARNING OUTCOMES
TESTING AND ASSESSMENT OF LEARNING PERFORMANCE
THEMATIC UNITS AND FURTHER DETAILS
Subject name
International business law
ID (subject code)
BMEGT55A103
Type of subject
Contact lessons
Course types and lessons
Type
Lessons
Lecture
4
Practice
0
Laboratory
0
Type of assessment
exam
Number of credits
5
Subject Coordinator
Name
Dr. Nagy Krisztina
Position
assistant professor
Contact details
nagy.krisztina@gtk.bme.hu
Educational organisational unit for the subject
Department of Business Law'
Subject website
Language of the subject
HU
Curricular role of the subject, recommended number of terms

Programme: International Management Bachelor’s Programme from 2020/21/Term 1

Subject Role: Compulsory

Recommended semester: 6

Direct prerequisites
Strong
Bevezetés az üzleti jogba
Weak
None
Parallel
None
Exclusion
None
Validity of the Subject Description
Approved by the Faculty Board of Faculty of Economic and Social Sciences, Decree No: 580387/26/2025 registration number. Valid from: 2025.05.28.

Objectives

A kurzus célja a nemzetközi gazdasági kapcsolatok jogi környezetének megértése. Az üzleti jogi témakörök feldolgozása lehetőséget ad annak vizsgálatára, hogy a jog, mint társadalmi szabályozó alrendszer működése mögött milyen (szak)politikai, gazdasági motivációk azonosíthatók, valamint, hogy eszközeinek megválasztása milyen következményekkel jár. A tantárgy épít a Bevezetés az üzleti jogba c. tárgy teljesítése során megszerzett ismeretekre, kompetenciákra. Az ott megismert releváns szereplők, üzleti magatartások, jelenségek, jogintézmények ezen a kurzuson nemzetközi kontextusba kerülnek, tágabb (nemzetközi és európai uniós) fókuszú, valamint nemzetközi közjogi és magánjogi megközelítésű áttekintésre is lehetőséget kínálva. A félév második nagy egységét a tipikus, üzleti jog területéhez kötődő területek, jogintézmények megismertetése alkotja, mint a fogyasztóvédelem, az elektronikus kereskedelem, a közbeszerzés, a bankjog és a reklámjog. Mivel az üzleti jog folyamatosan formálódik, a témakörök lehetőséget kínálnak a szabályozási folyamat modellezésére is. Az egyes témakörök feldolgozása tevékenységcentrikus keretben, interaktív gyakorlatok formájában, elsősorban magyar nyelvű forrásokra építve zajlik, ugyanakkor a képzés sajátosságaiból fakadóan a hallgatók idegen nyelvű forrásokkal, adott esetben idegen nyelvű vendég előadóval is találkozhatnak. A tantárgy ismeretanyagának elsajátítása alkalmassá teszi a hallgatókat arra, hogy a nemzetközi gazdasági jogügyletek kapcsán a gyakorlatban felmerülő jogi kérdéseket és problémákat sikeresen oldják meg.

Academic results

Knowledge
  1. 1. Tisztában van a nemzetközi közjog és magánjog megközelítésének és szabályozásának sajátosságaival, spe-ciális szabályozási alapelveivel, azok hasonlóságaival és különbségeivel.
  2. 2. Tisztában van az Európai Unió alapvető közjogi működésével, alapintézményeivel, jogalkotási folyamatai-val.
  3. 3. Tisztában van az elektronikus kereskedelem, a fogyasztóvédelem és a reklámjog alapvető szabályaival, kü-lönös tekintettel a főbb nemzetközi ill. európai uniós szabályozásokra.
  4. 4. Ismeri a beruházási jog, a közbeszerzési jog és a bankjog szabályozásának legfontosabb elemeit, különös te-kintettel a főbb nemzetközi ill. európai uniós szabályozásokra.
  5. 5. Ismeri az üzleti életet befolyásoló, e félév során tárgyalt jogterületek szakpolitikai sajátosságait.
Skills
  1. 1. Képes a gyakorlatban a nemzetközi üzleti élet szabályozásainak átfogó értelmezésére, elhelyezésére, rend-szerezésére.
  2. 2. Képes jogi és gazdasági szempontból elemezni az egyes gazdasági szereplők szerepét, tevékenységét, a jogi konfliktusok jelentőségét felmérni, különböző alapvető jogi megoldásokat megtalálni, a következményeke számbavenni, alternatívákat mérlegelni.
  3. 3. Képes az ismereteivel kapcsolatban alapvető kritikai szempontokat megfogalmazni.
Attitude
  1. 1. Megfelelően tudatos a nemzetközi gazdaság jogi szabályozásának értelmezése során, érzékeli a nemzetközi és európai uniós környezetben megjelenő gazdasági jogi összefüggéseket.
  2. 2. Nyitott a gazdaság jogi szabályozásáról való gondolkodás során a különböző forrásból való ismeretek befo-gadására, elemzésére, korábbi ismereteinek bővítésére.
  3. 3. Alkalmazza a szabályozás kiindulópontjaként az alapjogi és magánjogi sztenderdek és követelmények érvényesülését.
Independence and responsibility
  1. 1. A hallgató tudatosan és önállóan törekszik az önfejlesztésre, a szakmai identitás alakítására. Reflektív módon viszonyul a saját munkájához és azok következményeihez, elfogadja és beépíti a visszacsatolásokat, igénye van azokra.
  2. 2. Önállóan, pontosan végzi munkáját, törekszik a formai világosságra az írott és verbális feladatteljesítés so-rán.
  3. 3. Elfogadja a szakmai együttműködés kereteit, a rá háruló szerepeket és funkciókat, a közös munkából származó felelősséget.

Teaching methodology

Előadások, szokratikus módszer alkalmazásával. Kommunikáció írásban és szóban. Jogesetelemzés, szövegelemzés. Gyakorlatok.

Materials supporting learning

  • Előadásanyagok, tankönyv, folyóiratcikkek, esetlegesen policy dokumentumok.
  • Kötelező irodalom az előadásokon bemutatott slide show, amely a tantárgy adatlapjáról letölthető.
  • • Molnár István János: A nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga II., Patrocinium, Budapest, 2016.
  • • Zoltan Vig: International Business Transactions, Department of Business Law, Faculty of Economic and So-cial Sciences, Budapest University of Technology and Economics, Budapest, 2023.
  • • István Sándor: Business Law in Hungary, Patrocinium, Budapest, 2016.

General Rules

A 2.2. pontban megfogalmazott tanulási eredmények értékelése félév végi, a vizsgaidőszak során teljesítendő írásbeli vizsga alapján történik. A tantárgy teljesítéséhez szükséges a vizsgadolgozat legalább 50%-os teljesítése. Az aláírás feltétele a foglalkozások 70%-án való részvétel, valamint a hallgatók számára a Moodle-ben heti rendszerességgel, az adott témához kapcsolódóan rendelkezésre bocsátott, önállóan feldolgozott forrásokhoz illeszkedő kérdések megválaszolása (min. 8 alkalommal, min. 3/5 eredménnyel).

Performance assessment methods

Félév végi írásbeli vizsga: a tudás, képesség típusú kompetenciaelemeinek komplex, írásos értékelési módja írásbeli dolgozat formájában, a dolgozat állhat tesztkérdésekből, melyek az egyes fogalmak értelmezését és az azok közötti összefüggések felismerését; esszékérdésekből, melyek a lexikális tudást, valamint a szintetizáló képességet vizsgálják; a rendelkezésre álló munkaidő 30-60 perc.

Percentage of performance assessments, conducted during the study period, within the rating

Percentage of exam elements within the rating

  • írásbeli vizsga: 100

Conditions for obtaining a signature, validity of the signature

Az aláírás feltétele a foglalkozások 70%-án való részvétel, valamint a hallgatók számára a Moodle-ben heti rendsze-rességgel, az adott témához kapcsolódóan rendelkezésre bocsátott, önállóan feldolgozott forrásokhoz illeszkedő kérdések megválaszolása (min. 8 alkalommal, min. 3/5 eredménnyel).

Issuing grades

%
Excellent 91-100
Very good 85-90%
Good 76-84%
Satisfactory 64-75%
Pass 50-63%
Fail 50% alatt

Retake and late completion

TvSz szerint

Coursework required for the completion of the subject

Nature of work Number of sessions per term
előadásokon való részvétel 56
felkészülés a vizsgára 94

Approval and validity of subject requirements

Consulted with the Faculty Student Representative Committee, approved by the Vice Dean for Education, valid from: 05.05.2024.

Topics covered during the term

A 2.2. pontban megfogalmazott tanulási eredmények eléréséhez a tantárgy a következő témakörökből áll. Az egyes félévekben meghirdetett kurzusok sillabuszaiban e témaelemeket ütemezzük a naptári és egyéb adottságok szerint. Az előadások során az adott jogi témakör gazdasági hátterének bemutatása történik meg, majd a jogi keretek felvázo-lására kerül sor, a foglalkozás végén pedig az ismeretek elmélyítésére kerül sor, online feladatmegoldás keretében. Valamennyi témakör ismertetése során hangsúlyt helyezünk az adott témakör nemzetközi, illetve uniós vonatkozásaira.

Lecture topics
1. Nemzetközi közjog
2. Nemzetközi közjog - gazdasági kérdések
3. Kollíziós jog
4. Beruházások joga
5. Az Európai Unió joga I.
6. Az Európai Unió joga II.
7. Az Európai Unió joga III.
8. Fogyasztóvédelem
9. Elektronikus kereskedelem
10. Közbeszerzés
11. Bankjog
12. Reklámjog

Additional lecturers

Name Position Contact details
Dr. Bárány Viktória Fanny egyetemi adjunktus barany.viktoria.fanny@gtk.bme.hu
Dr. Gondos Kitti Katalin egyetemi tanársegéd gondos.kitti@gtk.bme.hu
Dr. Grad-Gyenge Anikó egyetemi docens grad-gyenge.aniko@gtk.bme.hu
Dr. Puskás Tamás egyetemi tanársegéd puskas.tamas@gtk.bme.hu
Dr. Víg Zoltán egyetemi adjunktus vig.zoltan@gtk.bme.hu
Dr. Tomasovszky Edit egyetemi adjunktus tomasovszky.edit@gtk.bme.hu

Approval and validity of subject requirements