Verziók

I. TANTÁRGYLEÍRÁS
II. TANTÁRGYKÖVETELMÉNYEK
III. RÉSZLETES TANTÁRGYTEMATIKA
ALAPADATOK
CÉLKITŰZÉSEK ÉS TANULÁSI EREDMÉNYEK
A TANULMÁNYI TELJESÍTMÉNY ELLENŐRZÉSE ÉS ÉRTÉKELÉSE
TEMATIKAI EGYSÉGEK ÉS TOVÁBBI RÉSZLETEK
Tantárgy neve
SZABADALOM-TERMÉKÚJDONSÁG
Azonosító
BMEGT55A404
A tantárgy jellege
kontaktórás tanegység
Kurzustípusok és óraszámok
Típus
óraszám
Előadás
2
Gyakorlat
0
Laboratórium
0
Tanulmányi teljesítményértékelés (minőségértékelés) típusa
félévközi érdemjegy
Kreditszám
3
Tantárgyfelelős
Neve
Dr. Tomasovszky Edit
Beosztása
egyetemi adjunktus
Email címe
tomasovszky.edit@gtk.bme.hu
Tantárgyat gondozó oktatási szervezeti egység
Üzleti Jog Tanszék
A tantárgy weblapja
A tantárgy oktatásának nyelve
magyar - HU
A tantárgy tantervi szerepe, ajánlott féléve
Közvetlen előkövetelmények
Erős
Nincs/None
Gyenge
Nincs/None
Párhuzamos
Nincs/None
Kizáró feltételek
Nincs/None
A tantárgyleírás érvényessége
Jóváhagyta a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Kari Tanácsa (2022.10.26.) az 580768/11/2022 iktatószámon hozott határozatával, amely érvényes 2022.10.26-tól.

Célkitűzések

A tantárgya célja, hogy megismertesse a hallgatókkal azokat a szellemi tulajdonvédelmi formákat, az oltalmak meg-szerzésével kapcsolatos tudnivalókat, amelyek a formatervezés kapcsán legfontosabbak a tervezők számára. A tan-tárgyhoz elektronikus jegyzet tartozik, amely a tantárgy Moodle-oldalán a kurzushoz rendelten elérhető.

Tanulmányi eredmények

Tudás
  1. átfogó ismeretekkel rendelkezik a szellemi tulajdon fogalmáról, az iparjogvédelmi kategóriákról, oltalmi formákról,
  2. megismeri a szellemi tulajdon védelmének létjogosultságát, gazdasági előnyeit,
  3. megismeri a szellemi tulajdonvédelem történeti alakulását, jelenlegi hazai és nemzetközi szabályozását, jogi környezetét és intézményrendszerét,
  4. átfogó ismeretekkel rendelkezik a szabadalom, formatervezési minta oltalom, védjegy és szerzői jog jogosultságának, megszerzésének és fenntartásának körülményeiről, a bitorlás és a vitás ügyek rendezéséről.
Képesség
  1. képes felelős döntést hozni szellemi tulajdonának oltalmazási kérdéseiben,
  2. képes a hazai és nemzetközi iparjogvédelmi adatbázisok használatára,
  3. képes saját és mások által létrehozott alkotások újdonságértékének kutatására, értékelésére,
  4. képes vizsgálati eredményeit szakszerűen megfogalmazni és dokumentálni,
  5. képes gondolatait rendezett formában szóban és írásban kifejezni
Attitűd
  1. együttműködik az ismeretek bővítése során az oktatóval és hallgató társaival,
  2. folyamatos ismeretszerzéssel bővíti tudását,
  3. nyitott az információtechnológiai eszközök használatára,
  4. törekszik a pontos és hibamentes feladatmegoldásra.
Önállóság és felelősség
  1. -

Oktatásmódszertan

Előadások, gyakorlatok, kommunikáció írásban és szóban, IT eszközök és technikák használata, opcionális önállóan és csoportmunkában készített feladatok.

Tanulástámogató anyagok

  • Baksay-Nagy György – Grad-Gyenge Anikó: Szerzői jog és formatervezési mintaoltalom a design-ban. MMA, 2020.
  • Grad-Gyenge Anikó (szerk.): Kézikönyv a szerzői jogi jogérvényesítéshez. www.szerzoijogikezikonyv.hu Iparjogvédelmi jogszabálygyűjtemény. Elektronikus formában elérhető a www.sztnh.gov.hu oldalon
  • Ajánlott szakirodalom
  • Grad-Gyenge Anikó: Egy modern szerzői jog. MTMI, 2019.
  • Belényi Andrea (szerk.) (2012): Iparjogvédelem, SZTNH, ISBN 978-963-9157-68-2
  • Legeza Dénes (szerk.): Szerzői jog mindenkinek. SZTNH, 2018.
  • Jegyzetek
  • Tantárgyi kurzuslapról letölthető anyagok

Általános szabályok

A 2.2. pontban megfogalmazott tanulási eredmények értékelése zárthelyi dolgozat (összegző tanulmányi értékelés) évközi házi feladat (részteljesítmény értékelés) és a tanórákon tanúsított aktív részvétel (részteljesítmény értékelés) alapján történik. Az aláírás feltétele a foglakozások 70%-án való részvétel. A zárthelyi dolgozat célja annak feltérképezése, hogy a hallgató tájékozottá vált-e az iparjogvéde-lemben, tudja-e, mely szellemi teljesítmények, milyen oltalom alá helyezhetők és milyen hasznosítási stratégiák követhetők velük kapcsolatban.

Teljesítményértékelési módszerek

összegző tanulmányi teljesítményértékelés: a tantárgy és tudás, képesség típusú kompetenciaelemeinek komp-lex, írásos értékelési módja zárthelyi dolgozat formájában, a dolgozat alapvetően a megszerzett ismeretek alkalmazására fóku-szál, így a problémafelismerést és -megoldást helyezi a középpontba, azaz gyakorlati problémamegoldó feladatokat kell teljesíteni a teljesítményértékelés során, az értékelés alapjául szolgáló tan-anyagrészt a tantárgy előadója hatá-rozza meg a gyakorlatvezetőkkel egyetértésben, a rendelkezésre álló munkaidő 90 perc; részteljesítmény értékelés (házi feladat): a tantárgy tudás, képesség, attitűd, valamint önállóság és felelősség tí-pusú kompetenciaelemeinek komplex értékelési módja, melynek megjelenési formája az egyénileg vagy cso-portosan ké-szített házi feladat, a házi feladat tartalmát, követelményeit, beadási határidejét értékelési módját a gyakorlatvezető határozza meg; részteljesítmény értékelés (aktív részvétel): a tantárgy tudás, képesség, attitűd, valamint önállóság és felelősség típusú kompetenciaelemeinek egyszerűsített értékelési módja, melynek megjelenési formája a felkészült megjelenés és tevé-keny részvétel a gyakorlat folyamatában; az egységes értékelési elveket a tantárgyfelelős és a tantárgy előadója együttesen határozza meg.

Szorgalmi időszakban végzett teljesítményértékelések részaránya a minősítésben

  • részteljesítmény értékelése (zárthelyi dolgozatok): 80
  • részteljesítmény értékelés (házi feladatok) : 10
  • részteljesítmény értékelés (aktív részvétel) : 10
  • összesen: 100

Vizsgaelemek részaránya a minősítésben

  • :

Érdemjegy-megállapítás

%
Jeles 91-100
Jeles 85–90
76-84
Közepes 64-75
Elégséges 50–63
Elégtelen < 50

Javítás és pótlás

Az egyes évközi teljesítményértékelésekhez nem tartozik egyenkénti minimumkövetelmény, ezért egyenkénti pótlásuk nem lehetséges. A házi feladat – szabályzatban meghatározott díj megfizetése mellett – késedelmesen a pótlási időszak utolsó napján 16:00 óráig adható be vagy elektronikus formában 23:59-ig küldhető meg. A beadott és elfogadott házi feladat a 2) pontban megadott határidőig és módon díjmentesen javítható. Az aktív részvétel – jellegéből adódóan – nem pótolható, nem javítható, továbbá más módon nem kiválható vagy helyettesíthető. Az összevont tanulmányi értékelés a pótlási időszakban – első alkalommal – díjmentesen pótolható vagy javítható. Javítás esetén a korábbi és az új eredmény közül a hallgató számára kedvezőbbet vesszük figyelembe. Amennyiben az 5) pont szerinti pótlással sem tud a hallgató elégtelentől különböző érdemjegyet szerezni, úgy – szabályzatban meghatározott díj megfizetése mellett – második alkalommal, összevont formában is-mételt kísérletet tehet a sikertelen első pótlás javítására.

A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

Munka jellege Munkaórák száma
részvétel a kontakt tanórákon 28
házi feladat elkészítése 30
kijelölt írásos tananyag önálló elsajátítása 32
összesen 90

A tantárgykövetelmények jóváhagyása és érvényessége

A Kari Hallgatói Képviselet véleményezése után jóváhagyta dr. Lógó Emma oktatási dékánhelyettes 2022.10.10-én. Érvényes 2022.10.10-től.

A félévben sorra vett témák

A 2.2. pontban megfogalmazott tanulási eredmények eléréséhez a tantárgy a következő témakörökből áll. Az egyes félévekben meghirdetett kurzusok sillabuszaiban e témaelemeket ütemezzük a naptári és egyéb adottságok szerint.

Előadások témái
1. 1. Az ipari formatervezés és a jog kapcsolata, a jogi szabályozás jelentősége2. A szellemi tulajdonjogokról általában: céljuk, funkciójuk, jelentőségük az alkotásban, a gazdaságban, a kultúrában3. A szerzői jogi védelem alapjai: a mű és a szerző. A szerzői pozíció jelentősége a szerzői jogban, a mű elhatárolása más szellemi teljesítményektől.4. A formatervezési mintaoltalom alapjai: a mű és a szerző. A szerzői pozíció jelentősége a formatervezésiminta-jogban, a mű elhatárolása más szellemi teljesítményektől. A szerzői jogi és a formatervezési mintaoltalom elhatárolása egymástól.5. A szerző jogai: személyhez fűződő és vagyoni jogok. A szerző erkölcsi és anyagi elismerésének alapvető eszközei.6. A formatervezési mintaoltalom: személyhez fűződő és vagyoni jogok. A szerzői jogi és a formatervezési jogi jogosultságok kapcsolata és elhatárolása.7. A szerző jogainak gyakorlása: szerződés, közös jogkezelés, szabad licenszek. A szerzői mű hasznosítás alapvető módjai, jogi eszközei.8. A formatervezési mintaoltalom hasznosítása: szerződések. A minta hasznosításának alapvető módjai, jogi eszközei – a szerzői műnek is minősülő minta hasznosításának specialitásai.9. A szerző jogok korlátozása: szabad felhasználások. A szerzői engedély nélküli hasznosítás feltételei.10. A formatervezési mintaoltalom korlátai: szabad felhasználások. A szerzői engedély nélküli hasznosítás feltételei – a szerzői műnek is minősülő minta hasznosításának specialitásai.11. Hatósági eljárások a formatervezési minták oltalmazására12. Szabadalmi oltalom céljai és eszközei, a know-how és a versenyjogi védelem céljai és eszközei

További oktatók

Név Beosztás Elérhetőség
dr. Baksay-Nagy György
Dr. habil. Grad-Gyenge Anikó egyetemi docens grad-gyenge.aniko@gtk.bme.hu

A tantárgykövetelmények jóváhagyása és érvényessége

A Tantárgyi adatlap I. és II. részén túli III. részét az érintett szak(ok) szakfelelőse(i)vel való egyeztetés alapján az 1.8. pontban megjelölt Üzleti Jog Tanszék vezetője hagyja jóvá.