I. TANTÁRGYLEÍRÁS
II. TANTÁRGYKÖVETELMÉNYEK
III. RÉSZLETES TANTÁRGYTEMATIKA
ALAPADATOK
CÉLKITŰZÉSEK ÉS TANULÁSI EREDMÉNYEK
A TANULMÁNYI TELJESÍTMÉNY ELLENŐRZÉSE ÉS ÉRTÉKELÉSE
TEMATIKAI EGYSÉGEK ÉS TOVÁBBI RÉSZLETEK
Tantárgy neve
Intenzív kurzus I
Azonosító
BMEGTDHM900
A tantárgy jellege
kontaktórás tanegység
Kurzustípusok és óraszámok
Típus
óraszám
Előadás
2
Gyakorlat
0
Laboratórium
0
Tanulmányi teljesítményértékelés (minőségértékelés) típusa
aláírás
Kreditszám
2
Tantárgyfelelős
Neve
Dr. Koltai Tamás
Beosztása
egyetemi tanár
Email címe
koltai.tamas@gtk.bme.hu
Tantárgyat gondozó oktatási szervezeti egység
Dékáni Hivatal
A tantárgy oktatásának nyelve
HU-ENG
A tantárgy tantervi szerepe, ajánlott féléve

Szak: Vezetés és szervezés MSc

Tantárgy szerepe: Kötelezően választott

Ajánlott félév: 0

Szak: Számvitel MSc

Tantárgy szerepe: Szabadon választható

Ajánlott félév: 0

Szak: Pénzügy MSc (angol nyelven)

Tantárgy szerepe:

Ajánlott félév: 0

Szak: Regionális és környezeti gazdaságtan MSc

Tantárgy szerepe:

Ajánlott félév: 0

Szak: Marketing MSc

Tantárgy szerepe:

Ajánlott félév: 0

Szak: Master of Business Administration MSc

Tantárgy szerepe:

Ajánlott félév: 0

Közvetlen előkövetelmények
Erős
Nincs
Gyenge
Nincs
Párhuzamos
Nincs
Kizáró feltételek
Nincs
A tantárgyleírás érvényessége
Jóváhagyta a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Kari Tanácsa (2024.12.11.) az 581478/13/2024 iktatószámon hozott határozatával, amely érvényes 2024.12.11.-tól.

Célkitűzések

A hallgatók azon képességeinek fejlesztése, amely lehetővé teszi a termelő- szolgáltató és állam-igazgatási szervezetekben jelentkező a szervezeti működéssel és gazdálkodással kapcsolatos ope-ratív és stratégiai problémák felismerését, a megoldási módszerek helyes megválasztását és a kö-vetkezmények gazdasági hatásainak elemzését. E célt gyakorló vállalati vezetők tapasztalatainak bemutatásával, valós esetek elemzésével, a döntések meghozatalához szükséges készségek fej-lesztésével előadásokon és tréningeken keresztül hazai és nemzetközi közreműködők segítségével érjük el.

Tanulmányi eredmények

Tudás
  1. Ismerje a komplex döntési problémák feltárásának módszereit.
  2. Ismerje a komplex döntési problémák gazdasági következményeinek értékelési módszereit.
  3. Ismerje a menedzsment döntések végrehajtásának szervezeti és humánerőforrás következmények azonosítási módszereit.
  4. Ismerje a problémák felismerésétől a döntéshozatalon keresztül a sikeres megvalósításig tartó folyamat jellemzőit.
Képesség
  1. Képes az üzleti és államigazgatási folyamatokkal kapcsolatos problémák verbális és analitikus megfogalmazására az alapvető elméletei és gyakorlati szempontok szintetizáló összevetésére, racionális érvek kifejtésére, vagyis a működéssel kapcsolatos kommunikáció különböző színterein zajló viták során véleménye megformálására és véleményének megvédésére.
  2. Képes az üzleti életben jelentkező problémák megoldási folyamatának megtervezésére és a probléma felismerésétől a megoldásig tartó út végig követésére.
  3. Szakmai szóhasználata során magabiztosan használja a menedzsment szakma vonatkozó alapfogalmait, a szakma szaktudományos nyelvezetét, és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.
  4. Képes a különböző vállalati döntési helyzetekben megfelelő kommunikációt alkalmazni.
Attitűd
  1. A komplex döntési problémák megoldásakor etikus, felelős és fenntarthatósági szempontokat egyaránt figyelembe vevő megoldásokra törekszik. (ERS)
  2. Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel saját szakmájában dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
  3. Törekszik arra, hogy döntéseit az irányított munkatársak véleményének megismerésével, lehetőség szerint velük együttműködésben hozza meg.
  4. Átfogó rendszerszemlélettel rendelkezik komplex döntési problémák sikeres megoldásához.
Önállóság és felelősség
  1. Egy szakmai munkaközösségbe kerülve képes az ottani szakmai elvárásoknak megfelelően összetett feladatok elvégzésére, illetve irányítására.
  2. Önálló, konstruktív és asszertív az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.

Oktatásmódszertan

Előadások; gyakorlati vállalati esetek bemutatása és kritikai értékelése; készségfejlesztő gyakorlati tréningek (workshop)

Tanulástámogató anyagok

  • Az előadások és workshopok speciálisan erre az alkalomra készült feldolgozandó szemléltető anyagai, amennyiben az oktató épít rá a foglalkozás során, előzetesen elérhetők a moodle rendszerben, amennyiben nem aktivitás alapú az óra akkor pedig utólag kerülnek fel a moodle rendszerbe –
  • When used by the lecturer in the lessons, the specifically prepared demonstration materials of the lectures and workshops will be available in advance in moodle, if the lesson is not activity-based they are uploaded to moodle afterwards

Általános szabályok

Legalább egy workshopon kötelező részt venni, amely 2x90 perces foglalkozás. A kötelező workshopon felül 6 darab 90 perces egységben mért foglalkozáson való részvétel szükséges feltétel az Intenzív kurzus tantárgy teljesítéséhez. A foglalkozásokat a hallgatók egyénileg, a saját érdeklődésük alapján állítják össze a kínálatból. Például lehet akár mindhárom napon workshopon részt venni szabad helyek függvényében, amely – a kötelező 1 db workshopon felül – 4 db 90 perces egység. Ehhez még 2 db előadást szükséges választani. De úgy is összeállítható az egyedi program, hogy a kötelező workshopon felül 6 db előadáson vesz valaki részt. A kötelező workshopot is minden hallgató magának választja. Nyelvi kreditet is lehet szerezni az Intenzív kurzussal, amennyiben a hallgató minden felvett foglalkozása angol nyelvű

Teljesítményértékelési módszerek

Aktív részvétel a foglalkozásokon. Abban az esetben kapja meg a hallgató az aláírást, ha a felvett foglalkozásokon igazolhatóan részt vett és kitöltötte a foglalkozásokhoz tartozó értékelő kérdőívet az elektronikus rendszerben.

Szorgalmi időszakban végzett teljesítményértékelések részaránya a minősítésben

  • 1. szintfelmérő értékelés (ellenőrző dolgozat): 50
  • részteljesítmény értékelés (aktív részvétel) : 50

Vizsgaelemek részaránya a minősítésben

  • évközi eredmények beszámítása : 100

Az aláírás megszerzésének feltétele, az aláírás érvényessége

Abban az esetben kapja meg a hallgató az aláírást, ha a felvett foglalkozásokon igazolhatóan részt vett és kitöltötte a foglalkozásokhoz tartozó értékelő kérdőívet az elektronikus rendszerben.

Érdemjegy-megállapítás

%
Jeles 99-100
Jeles 0
0
Közepes 0
Elégséges 0
Elégtelen 0

Javítás és pótlás

A tantárgy aláírás megszerzésével zárul, így a javítás nem releváns. A pótláshoz a tárgy egyedi jellege miatt KTB kérvény benyújtása szükséges, annak érdekében, hogy az adott szak szempontjait figyelembe véve egyedi pótlási lehetőséget biztosítsunk. Pótlási formák: transzverzális készségeket fejlesztő tárgy vagy egyéb munkahelyi tréning, esetleg munkatapasztalat, vagy hallgatói mobilitás formájában elérhető, szakmailag releváns ismeretszerzési lehetőség.

A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

Munka jellege Munkaórák száma
aktív részvétel foglalkozásokon 7

A tantárgykövetelmények jóváhagyása és érvényessége

Jóváhagyta a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Kari Tanácsa (2024.12.11.) az 581478/13/2024 iktatószámon hozott határozatával, amely érvényes 2024.12.11.-tól.

A félévben sorra vett témák

Az aktuális évtől függően változó. További oktatók: Az aktuális évtől függően változó külföldi és hazai előadók, ipari partnerek és alumni résztvevők, valamint a BME GTK oktató-kutató munkatársai. Az aktuális előadói lista elérhető a tárgyfelvételi időszak kezdetétől: https://intenziv-kurzus.gtk.bme.hu

Előadások témái
1. Előadások témái: https://intenziv-kurzus.gtk.bme.hu

További oktatók

Név Beosztás Elérhetőség

A tantárgykövetelmények jóváhagyása és érvényessége

A Tantárgyi adatlap I. és II. részén túli III. részét az érintett szak(ok) szakfelelőse(i)vel való egyeztetés alapján az 1.8. pontban megjelölt Dékáni Hivatal vezetője hagyja jóvá.