I. SUBJECT DESCRIPTION
II. SUBJECT REQUIREMENTS
III. COURSE CURRICULUM
SUBJECT DATA
OBJECTIVES AND LEARNING OUTCOMES
TESTING AND ASSESSMENT OF LEARNING PERFORMANCE
THEMATIC UNITS AND FURTHER DETAILS
Subject name
ADVANCED PHILOSOPHY SEMINAR
ID (subject code)
BMEGT41VVV1002-00
Type of subject
contact lessons
Course types and lessons
Type
Lessons
Lecture
0
Practice
2
Laboratory
0
Type of assessment
seminar grade
Number of credits
3
Subject Coordinator
Name
Dr. Héder Mihály
Position
associate professor
Contact details
heder.mihaly@gtk.bme.hu
Educational organisational unit for the subject
Department of Philosophy and History of Science
Language of the subject
magyar - HU
Curricular role of the subject, recommended number of terms

Programme: Elective subjects

Subject Role:

Recommended semester: 0

Direct prerequisites
Strong
BMEGT41V105 vagy BMEGT41V106 vagy BMEGT41V107 vagy BMEGT41V108 vagy BMEGT41V109
Weak
None
Parallel
None
Exclusion
None
Validity of the Subject Description
Approved by the Faculty Board of Faculty of Economic and Social Sciences, Decree No: 580515/8/2024 registration number. Valid from: 26.06.2024.

Objectives

The aim of the course is to explore a philosophical topic defined at the beginning of the semester in great depth, using a discursive method. Topics may come from metaphysics, epistemology, moral philosophy or political philosophy and vary from week to week. Throughout the semester, students will become part of a hermeneutical circle by reading and interpreting key text(s) related to a philosophical topic. The class will involve the analysis of arguments, students will map arguments, explore the formal and informal logic behind different positions, engage in discourse among themselves, engage in rhetorical and narrative analysis, reflect on the conclusions drawn, and then synthesise and summarise the topic in a way that is comprehensible. The aim of the course is to prepare students for the independent study and evaluation of further philosophical topics through a deep understanding of a given topic. An important feature of the course is that it is expected that the assigned text(s) (up to 1-2 sheets) be read in advance, week by week, before each exercise.

Academic results

Knowledge
  1. Knowledge of the theoretical and methodological foundations of the processing of philosophical texts.
  2. Knowledge of the basic concepts of philosophical analysis.
  3. Knowledge of the broader context of the discipline, the identification and recognition of links with related disciplines, the use of the possibilities offered by the broader system and the context of the system of effects.
Skills
  1. They have the capacity for new insights and are able to approach science and its environment from an interdisciplinary perspective.
  2. Ability to analyse, evaluate, synthesise conclusions and explanations in professional tasks.
  3. Ability to apply a range of techniques for the critical analysis and processing of information.
  4. Ability to participate in a lifelong learning process.
  5. Identify specific professional problems using a multifaceted, interdisciplinary approach, and explore and formulate the detailed theoretical and practical background needed to solve them.
Attitude
  1. Collaborate with the teacher and fellow students to expand knowledge.
  2. Extends knowledge through continuous learning.
  3. Is open to critical self-evaluation, various forms of professional development, self-development methods of intellectual discernment and seeks self-development in these areas.
  4. Has a problem-oriented outlook and problem-solving thinking.
Independence and responsibility
  1. Welcomes well-founded critical comments.
  2. Applies a systematic approach to his/her thinking.
  3. Participates responsibly in the development and justification of professional views.
  4. Takes responsibility for his/her analyses, conclusions and decisions.

Teaching methodology

Practice

Materials supporting learning

  • Boros Gábor (szerk). Filozófia. Akadémiai Kiadó, 2007 (online: 2016).
  • Fehér M. István: Filozófia, retorika, hermeneutika. Világosság, 44. (2003), 11–12. 19–32.
  • Jegyzetek, letölthető anyagok - Downloadable materials
  • A tárgyhoz kapcsolódó jegyzet és a bemutatott slide-ok. / Lecture notes and PPT-slides.

General Rules

A 2.2. pontban megfogalmazott tanulási eredmények értékelése: részteljesítmény értékelése folyamatos aktív részvétel alapján, pontozásos rendszerben. Fontos jellemzője a tárgynak, hogy elvárt a kiadott szöveg(ek) (akár 1-2 ív) hétről-hétre való, előre elolvasása minden gyakorlat előtt. Az órai aktív részvétel értékelésének a szöveg értő ismerete az egyik fontos szempontja.

Performance assessment methods

1. Részteljesítmény-értékelés (órai aktív részvétel): a tantárgy tudás, képesség, attitűd, valamint önállóság és felelősség típusú kompetenciaelemeinek értékelése tevékeny részvétel alapján az órai érvelés és dialógus gyakorlat folyamatában, amelyet minden órán 0 és 10 pont között értékel az oktató. A szerzett pontok teljesítési százalékok (ezáltal több, mint 100% is elérhető).

Percentage of performance assessments, conducted during the study period, within the rating

  • 1. részteljesítmény értékelés (órai aktív részvétel): 100

Percentage of exam elements within the rating

Issuing grades

%
Excellent 90-100
Very good 85-90
Good 70-84
Satisfactory 55-69
Pass 40-55
Fail 0-39

Retake and late completion

Egy gyakorlati alkalom a pótlási időszakban díjmentesen pótolható vagy javítható. Javítás esetén a korábbi és az új eredmény közül a pótláskor vagy javításkor elért eredmény kerül beszámításba.

Coursework required for the completion of the subject

Nature of work Number of sessions per term
részvétel a kontakt tanórákon 28
félévközi készülés a gyakorlatokra 28
kijelölt írásos tananyag önálló elsajátítása 34
összesen 90

Approval and validity of subject requirements

Consulted with the Faculty Student Representative Committee, approved by the Vice Dean for Education, valid from: 03.06.2024.

Topics covered during the term

Az egyes félévekben meghirdetett kurzusok sillabuszaiban e témaelemeket ütemezzük a naptári és egyéb adottságok szerint. A konkrét elemzett szöveg minden adott félévben eltérhet. Tartalomelemzés: Ez a módszer a szövegek tartalmának rendszerezett kategorizálásával foglalkozik annak érdekében, hogy megértsük kontextusukat, jelentéseiket és kapcsolataikat. Mennyiségi jellegű, célja a kommunikációs minták kvantifikálása egy megismételhető és rendszerezett módon. Tartalomelemzés 2. alkalom: a fenti téma folytatása Diskurzuselemzés: Ez a módszer azt vizsgálja, hogyan használják a nyelvet a szövegekben a jelentés előállítására és hogyan kapcsolódnak a szövegek társadalmi és eszmetörténeti kontextusukhoz. A diskurzuselemzés a nyelv árnyalataira, mint a szóhasználat, hangnem és szerkezet, összpontosít a mögöttes jelentések és fogalmi konstrukciók megértése érdekében. Diskurzuselemzés 2. alkalom: a fenti téma folytatása Érveléselemzés: Ez a módszer a szövegekben található érvek szerkezetének és tartalmának vizsgálatára összpontosít. Az érvelésben található premisszák, formális és informális logikával modellezhető következtetések és érvelési hibák azonosítását foglalja magába. A cél az érvelések érvényességének és meggyőző erejének értékelése, valamint megérteni, hogy ezek hogyan járulnak hozzá a szöveg általános üzenetéhez. Érveléselemzés 2. alkalom: a fenti téma folytatása, érvtérkép készítése Narratíva elemzés: Ez a módszer a szövegekben elmesélt történeteket vizsgálja, arra összpontosítva, hogy ezek a narratívák hogyan konstruálják az állításokat, eseményeket és cselekvéseket. A narratívák tipikusan nem rendelkeznek logikai kényszerítő erővel, ezért az érveléselemzés módszerei nem használhatók. Narratíva elemzés 2. alkalom: a fenti téma folytatása Retorikai Elemzés: Ez a módszer a szövegeket vizsgálja annak megértése érdekében, hogyan győzik meg és befolyásolják a közönséget. A retorikai eszközök, mint az ethosz, páthosz és lógosz, és más meggyőző technikák használatára összpontosít. A cél a szerző érvelésének dekonstrukciója és az, hogy hogyan fordulnak a közönséghez vagy manipulálják azt. Retorikai elemzés 2. alkalom: a fenti téma folytatása Moderált diszkusszió: A moderált diszkusszió egy strukturált csoportbeszélgetés, ahol egy moderátor irányítja a vitát, elősegítve a produktív és tiszteletteljes párbeszédet a résztvevők között. Moderált diszkusszió 2. alkalom: a fenti téma folytatása Filozófiai szintézis: kritikai reflexió a szerző által előterjesztett tézisekre, melyek célja új összefüggések, elméletek vagy következmények levonása. Filozófiai szintézis 2. alkalom: a fenti téma folytatása

Lecture topics

Additional lecturers

Name Position Contact details

Approval and validity of subject requirements